Długo wyczekiwany 19. Przegląd Filmowy Kino Na Granicy wystartował. Cieszyn oraz Czeski Cieszyn przez najbliższe dni (do 3 maja - przyp. MJ) będą stolicami polsko-czesko-słowackich historii filmowych. Na uczestników czeka wiele uniesień i wzruszeń w trakcie seansów. Organizatorzy zapewnili także mnóstwo spotkań z twórcami filmowymi i nie tylko. Do tego wszystkiego dochodzą jeszcze imprezy towarzyszące, koncerty muzyczne i wiele innych.
Jeszcze przed oficjalnym otwarciem festiwalu, uczestnicy mogli wziąć udział w pierwszych seansach. W Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie filmowe projekcje odbywały się już od godz. 8.30. Piątkowe oglądanie wystartowało wraz z projekcją Koli. Głośny film Jana Sveraka z 1996 roku pokazany został w cyklu "Emigranci i imigranci". Później w ramach retrospektywy Allana Starskiego wyświetlono Listę Schindlera w reżyserii Stevena Spielberga. Od godz. 14 wszyscy zainteresowani dzięki tej sekcji mogli sobie przypomnieć Dantona, słynną koprodukcję polsko-francuską Andrzeja Wajdy z Gerardem Depardieu w roli głównej. Chwilę później na ekranie królował Wojtek zwany sierotą - czechosłowacki debiut Zdenka Tyca. Po drugiej stronie granicy w Kinie Central w związku z retrospektywą Karela Rodena uczestnicy Kina Na Hranici mogli zapoznać się z dramatem Lidice. Pokazano także w sekcji "Nowe kino czeskie" najnowszą opowieść Petry Nesvacilowej, Prawo Helena. Od 21. 15 w ramach tego cyklu odbyła się projekcja czesko-austriackiej koprodukcji Franza Novotnego, Kryptonim Holec. Wcześniej zaoferowano seans Gry Jerzego Kawalerowicza. Obraz z 1968 roku wpisuje się w cykl "Fashionistki i Fashionerzy". W kinie Piast piątek upłynął pod znakiem retrospektywy Allana Starskiego. Rozpoczęła się ona uznanego dramatu Agnieszki Holland, Europa, Europa. Następnie na ekranie pojawił się obsypany nagrodami Pianista Romana Polańskiego. Znalazło się także dla Janusza Majewskiego i jego Sprawy Gorgonowej. Interesujące seanse zaproponował także Cieszyński Ośrodek Kultury. Tutaj z kolei pokazano Wychowanie panien w Czechach, Sekrety czy Niebiańskich jeźdźców. Nie da się ukryć, że każdy już pierwszego dnia Przeglądu mógł znaleźć coś dla siebie.
Przed głównym seansem pierwszego dnia festiwalu na scenie pojawili się Organizatorzy, którzy powitali wszystkich zgromadzonych w Teatrze im. Adama Mickiewicza. Nie obyło się bez uprzejmości i gromkich braw. Krótko w atmosferę festiwalu widzów wprowadziły: Jolanta Dygoś oraz Petra Slovacek Rypienova. Następnie mikrofon został oddany Łukaszowi Maciejewskiemu. Dyrektor programowy zaprosił na scenę reżysera Grega Zglińskiego, producenta Łukasza Dzięcioła oraz kompozytora Bartosza Chajdeckiego. Swoistą wisienką na torcie były właśnie przedpremierowe pokazy w (także kinie Piast) najnowszego obrazu twórcy Wymyku, polsko-austriacko-szwajcarska koprodukcja - Zwierzęta. Po projekcji reżyser spotkał się z publicznością.
Piatęk w Cieszynie zakończył się oficjalnym bankietem i koncertem w Klubie festiwalowym, gdzie gwiazdą wieczoru był Prago Union - czeski zespół hip-hopowy. W ciągu dnia w UL Kultury odbył się wernisaż Adama Sikory pt. Nigredo. Operator filmowy i reżyser zaprosił także na swój najnowszy film Powrót Giganta. Drugiego dnia festiwalu atrakcji z pewnością również nie zabraknie. Szczegółowy harmonogram wydarzeń dostępny jest TUTAJ.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze wulgarne będą usuwane. Nie toleruję chamstwa.